BIGBANG TURKEY FAN-Club
1003362_540296702708275_396247469_n

BigBang ya da Big Bang (Korece: 빅뱅; BIGBANG olarak stilize edilir) YG Entertainment altında Güney Koreli erkek grubudur. 2006 yılında kurulan grubun üyeleri: G-Dragon, T.O.P, Taeyang, Daesung ve Seungri’dir. BIGBANG eşsiz kent kökenli orijinal müziği ve moda stili ile bilinir. Üyelerin, kendi müziklerinin yapım ve besteleme aşamasında kendilerinin bizzat yer alması, özellikle lider G-Dragon, müzik endüstrisindeki uzmanlardan saygı ve övgü kazanmıştır.

Grubun dönüm noktası, ardı ardına 7 hafta Kore müzik listelerinde 1 numara kalarak rekor kıran hit şarkısı ‘Lies’ ile olmuştur. Ardından yayınlanan ‘Hot Issue’ ve ‘Stand Up’ şarkıları grubun başarısını arttırırken, ‘Last Farewell’ ve ‘Haru Haru’ gibi diğer hitlerin habercisi olmuştur. 2007den 2008e grup, “En İyi Erkek Grup”, “Yılın Şarkısı”, “Yılın Sanatçısı” ve Seul Müzik Ödülleri’nde Büyük Ödül(Daesang) gibi büyük ödülleri içeren bir yığın ödül kazandı.

2009 – 2010 yıllarında BIGBANG’in çalışmaları Japonya’ya yayıldı ve grup, “Japon fanların görmeyi en çok dilediği Koreli grup” oldu. Japon Kablolu Yayın İstasyonu tarafından “En İyi Yeni Çıkış Yapan” ödülünü ve MTV Japonya’dan “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü Japonya’da alabilen ilk yabancı grup oldular. Japon tanıtımları ortasında grup üyeleri solo aktivitelerine başladılar. Taeyang, G-Dragon ve Seungri solo albümlerini yayınladılar. G-Dragon ve T.O.P, GD&TOP adı altında albüm için birleştiler. Seungri ve Daesung TV dramalarında ve müzikallerde yer aldı. T.O.P üstün beğeniler toplayan bir film yıldızı oldu. Daesung ayriyeten Kore’nin birçok ünlü TV eğlence şovlarında sunuculuk yaptı.

Kore’de yaklaşık iki sene süren bir aradan sonra BIGBANG, 2011′de çok başarılı bir albüm ‘Tonight’ ile geri döndü. Ancak tanıtımlar, birkaç üyenin çeşitli hukuki sorunlarından dolayı kısa kesildi. 2011 Kasım ayında, Asya-Pasifik kısmını temsilen BIGBANG, 2011 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “Dünya-çapında En İyi Sanatçı” ödülünü kazandı. Bu, altı ay sonra beş üyenin birlikte görüldüğü ilk seferdi. 2012′de BIGBANG, Japonya’da ve Kore’de 5. mini albümü ‘Alive’ı yayınladı ve 2013 başlarında son bulan dünya turlarına(Alive Galaxy Tur) çıktılar.

2000-2005: Oluşum

Grubun sahneye ilk çıkışından önce üyelerden birkaçı çoktan eğlence dünyasında ortaya çıkmıştı. 13 yaşlarındaki G-Dragon ve Taeyang, YG Entertainment altında stajyerliklerine başlayan ilk üyeler oldu. İlk başta, çocuk modeller olarak “A-YO” müzik videosunda Jinusean’ın çocukluklarını canlandırdılar. Bir hip-hop müzik videosunda olmanın deneyiminden etkilenen ikili, başta reddedilmelerine rağmen, YGE’ye kesin katılma kararı aldılar. İkili GDYB adı altında iki parça yayınladı ve sık sık Wheesung, Gummy, Perry, Masta Wu ve Se7en’ın albümlerinde, müzik videolarında yer aldılar. İkilinin ün kazanmış parçalarından biri “Unfold to Higher Place”, şarkıda aynı şirketten oldukları Perry ve Gummy de yer alıyor. Bir rapçi olarak 14 yaşındaki G-Dragon, ayrıca YG Family’nin tanıtım aktivitelerinde yer aldı. Genç ikili beraber bir albüm planlıyorlardı, fakat YG’nin ikilinin de olacağı bir idol grubu çıkarma kararı ile bu iptal oldu.

T.O.P, “Tempo” adıyla bir yeraltı*/sokak rapçisi idi. En meşhur parçalarından biri NBK Gray ile “Buckwild”dir. YG Ent. bir erkek grubu oluşturmak için aday keşifleri başlattığında G-Dragon, çocukluk arkadaşı T.O.P ile iletişime geçti. İkili birçok demo kaydetti ve Yang Hyun-suk’a gönderdi, daha sonra da YG, T.O.P’yi seçmelere çağırdı. Ancak, kayıt şirketi tarafından, T.O.P’nin bir idolün “ideal versiyon”u için fazla “tombul” olduğu nedeniyle reddedildi. Altı ay sonra kilolarını kaybetmiş bir şekilde katıldığı bir sonraki seçmelerde şirkete alındı. T.O.P, kırk gün içinde yirmi kg zayıfladığını belirtti.
(*Müzik piyasasında ticari anlamda bağımlılığı olmayan ancak yaşadığı bölge veya hitap ettiği kitle arasında büyük üne kavuşmuş müzisyenler veya müzik grupları için söylenir.)

Seungri, memleketi Gwangju’da yerel bir dans takımının lideriydi. İlk önce, idol grup Shinhwa’nın “ikinci nesil Shinhwa” yı oluşturmak için üyelerini aradığı bir TV serisi Let’s Cokeplay: Mnet Battle Shinhwa’da göründü. Vokal yeteneklerindeki eksiklikleriyle paneli etkileyemedi ve İlk 4′den elendi. Daha sonra YG seçmelerine katıldı ve stajyer olarak kabul edilmeyi başardı. BIGBANG’in Belgeseli serisinde, onun gruptaki yerinin tehlikede olduğu ortadaydı, fakat daha sonra Yang Hyun-suk’u etkileyerek kendini kabul ettirdi. O zaman Seungri bir başka stajyer, Hyunseung(şimdi BEAST’te) ile bir rekabet içindeydi. Hyunseung’un daha hazır olmadığı ve daha çok zamana ihtiyacı olduğu nedeniyle YG tarafından çıkarıldı.

Daesung, açıktan yapılan bir seçmeyle katıldı. Daesung güçlü şarkı söyleme kabiliyeti ile ünlüdür. O, Wheesung’un gözetimi altında eğitildi. BIGBANG’in sahne çıkışından önce, ses telleri üzerinde zorlanma nedeniyle, vokal kord nodülü tanısı kondu.

 2006-2007: Sahneye Çıkış

BIGBANG sahneye ilk kez 19 Ağustos, 2006 yılında, Seoul Olympic Park Jimnastik Arena’daki YG Family 10. Yıl Konseri sırasında çıktı. TV yayınında ise grup, 23 Eylül 2006′da ilk sahne performanslarını gerçekleştirdi.

İlk sahne çıkışlarını takiben grubun ilk single, BIGBANG yayınlandı. Devamında ise; aynı ajanstan Park Bom ile “We Belong Together”; “A Fool’s Only Tears” (Korece: 눈물뿐인 바보; Romanization: Nunmulppunin Babo); ve Amerikan rock grubu Maroon 5′dan bir uyarlama olan “This Love” şarkısı, G-Dragon tarafından tekrar yazıldı ve sahnelendi. İlk single 40,000 kopyaya yakın sattı. İkinci single, BigBang Is V.I.P, eylülde yayınlandı ve hemen ardından zirvelerde 32,000 kopya sattı. En son single, Bigbang 03, takiben, final satışlarla birlikte yaklaşık 40,000 kopya sattı. 2006 Aralığın sonunda, BIGBANG’in ilk konseri The Real gerçekleşti. Bir sonraki ayda ilk çıkış albümleri, Since 2007, yayınlandı ve 2007 şubat ayına kadar 48,000 kopya sattı.

2007-2008: Beklenen Büyük Başarı ve Japonya’da Çıkış

2007 Şubat ayında BIGBANG, canlı konser albümü, The First / Real Live Concert, çıktı ve yılın sonuna kadar 30,000 kopya sattı. Grup aynı zamanda Want You turuna başladı ve beş şehri gezdi: Incheon, Daegu, Changwon, Jeonju ve Busan. İlk mini albümleri, Always, 2007′de yayınlandı ve grupta değişiklikler hemen fark yarattı. Daha önceden de şarkı yazmalarına ve bestelemelerine rağmen, grup, kendi müziklerinde daha çok kontrol sahibi olmaya karar verdi. G-Dragon, ilk mini-albümdeki çoğu şarkıyı kendi besteledi ve sözlerini yazdı, buna ana şarkı “Lies” (Korece: 거짓말; Okunuşu: Geojitmal) da dahil. Ayrıca bu mini albüm, BIGBANG için elektronik müziğin başlangıcı görüldü. Tepkiler adilce pozitifti, özellikle yorumlar, eleştirmenlerin “fırlama/zirveyi aşan” olarak tanımladığı “Lies” şarkısınaydı. Ana şarkı olarak yayınlandı, ilk bir numaralı hit şarkıları oldu. Albüm, 87,000 kopya sattı.

İkinci mini albüm, Hot Issue, aynı yılda yayınlandı ve bir öncekinin başarısını takip etti: ana şarkı, “Last Farewell”, (Korece: 마지막 인사; Okunuşu: Majimak Insa) birçok müzik listesinde zirveye yerleşti, Juke-On’un müzik listesinde de dahil art arda sekiz hafta kaldı. Ayrıca Cyworld’den “Ayın Şarkısı (Dijital Müzik)” ödülünü kazandı. Big Bang Is Great konserleri için biletler haberlerde de belirtildiği gibi yaklaşık 10 dakika içinde satıldı.

2007nin sonlarına doğru üyeler, aşırı performans ve yorgunluk yüzünden hastaneye kaldırıldı haberleriyle birlikte tanıtım etkinliklerine ara verildi. Daha sonra yayınlanan raporlar BIGBANG’in albümlerinin ve single şarkılarının çok fazla istek gördüğünü göstererek, kayıt şirketleri, kopyalarını ve paketlerini tekrar yayınlanmasını sağladı. Mini albümlerindeki başarı sonucu grup birçok ödül topladı, 2007 Mnet Asya Müzik Ödülleri’nden “En İyi Erkek Grup” ve “Yılın Şarkısı” ödülleri gibi. Daha sonra 17. Seul Muzik Ödüllerinde “Yılın Sanatçısı” ödülünü kazandılar. Grup, yıl sonuna doğru 12 milyar₩ (10.6 milyon$) kazanmıştı.

2007 yılı bitmeye yakın BIGBANG, ülke dışına çıkarak Japonya’ya girdi. İlk Japonca şarkıları, For the World, 2008′in başlarında yayınlandı ve sadece az bir tanıtımla Oricon müzik listesinde 10 numaraya yerleşti. Grup ayrıca Tokyo Büyük Şehrindeki JCB Hall’de konser verdi. BIGBANG, Japonya’daki etkinliklerden sonra Güney Kore’ye döndü. Grup aktivitelerinin solo projeler yüzünden ertelenmesine rağmen, 2008′de üçüncü mini albümleri, Stand Up, yayınlandı. Daishi Dance ve Koreli rock grubu No Brain’in de yer aldığı Stand Up 100,000 kopya satışını aştı. Ana şarkı olan “Day By Day” (Korece: 하루하루; Okunuş: Haru Haru), birçok internet müzik listelerini alt üst ederek art arda altı hafta 1 numarada kaldı. Ana şarkının başarısını takip eden diğer şarkılar da İlk 20′de yerini aldı: “Heaven” 2. sıraya yerleşti, “Oh My Friend” 9. sırada, “A Good Man” 12. sırada ve “Lady” 16. sırada.

2009 – 2010 :Solo Aktiviteler

Grup 2009 başlarında bir mola vermişken, üyeler solo aktivitelerini devam ettirdiler.”BIGBANG’in Bayan Versiyonu” olarak çıkış yapan, şirketlerinin yeni kız grubu 2NE1 ile “Lollipop” şarkısı için iş birliği yapmak amacıyla bir araya geldiler. Şarkının müzik videosu aynı zamanda bir tanıtım için çekildi. Başlangıçta bir cep telefonu tanıtımı için kullanılan “Lollipop” çeşitli online müzik listelerinde bir numaraya yerleşti. BIGBANG ayrıca “Hite” adlı bir bira markasının tanıtımı için üçüncü dijital single, “So Fresh, So Cool”u yayınladı; ancak Seungri içki içmek için uygun bir yaşta olmadığı için bu tanıtıma katılamadı. 2009 yılında kendi isimlerini taşıyan uzun soluklu ilk Japonca albümlerini yayınladılar ve iki single ile tanıtımını yaptılar: My Heaven ve Gara Gara Go!.”My Heaven” parçası Stand Up albümünden Korece bir parçanın Japon besteci Daishi Dance’ın bestelediği Japonca versiyonuydu ve Oricon Müzik Listesi’nde 3. sıradan çıkış yaptı.”Gara Gara Go” ise beşinci sırada listelenirken albümün kendisi 3. sırada yer aldı.Kore’ye dönüşlerinin ardından,üyeler kendi solo albümlerini yayınladı.18 Ağustos’da G-Dragon solo olarak çıkış albümü “Heartbreaker”ı yayınladı ve ana parçası ile tanıtımını yaptı. Albüm 290,000′in üzerindeki satışı ile 2009 Mnet Asya Müzik Ödülleri’nde “Yılın Albümü Ödülü”nü kazandı. Taeyang 2010 yılında yayınlanan albümünün tanıtımını yapmak için iki dijital single yayınladı,”Where U At?” ve “Wedding Dress”. T.O.P kiralık katil Vick rolünde gerilim dizisi “Iris”in oyuncu listesine katıldı. Daesung ve Seungri o arayı kişisel çeşitli etkinliklere katılarak ve çeşitli programlarda ev sahibi olarak değerlendirdi. Grup daha sonra Japon dizisi Ohitorisama(One Person)’nın “Koe wo Kikasete” şarkısının kayıtları için bir araya geldi. Şarkı daha sonra single olarak da yayınlandı ve listelerde 4. sırada yer aldı. 2010 yılı Ocak ayında BIGBANG Seul Olimpik Stadyumu’nda “BIG SHOW 2010″ konserini verdi. Ertesi ay grup Japonya’da “Electric Love” turuna girişti. Hiçbir resmi albüm kaydedilmemiş olsa da 2013 yılı grubun tanıtımlarla bir çok single yayınladığı bir yıl olarak görüldü. Şubat ayında, 2NE1 ile düetleri “Lollipop”ı takiben “Lollipop Part 2″nin yayınlanması, LG Cyon’un Lollipop telefonu tanıtımları ile aynı tarihe denk geldiğinden parça tanıtım için kullanıldı. Şarkı ayrıca dijital listelerde birinci sıraya yerleşti. Bir sonraki single “Tell Me Goodbye”, Kore dizisi “Iris”in Japonya’daki yeniden yayını için kaydedildi. Şarkı popülaritesini kanıtladı ve olumlu eleştiriler alarak 52. Japon Kayıt Ödülleri’nde “Yılın Şarkısı” ödülünü aldı. Ek olarak, 2010 Dünya Kupası ile bağlantılı olarak grup Koreli rock grubu Transfixion ve buz patencisi Kim Yu-na ile bir araya gelerek “Shout of the Reds” parçasını kaydetti.

Yılın büyük bir çoğunluğunda üyeler, GD&TOP’ın iş birliği albümünün ve Seungri’nin ilk mini albümü VVIP’nin yayınlanmasını da içeren, kendi solo çalışmalarının ve solo aktivitelerinin tanıtımını yaptı. BIGBANG ayrıca 24. Japon Altın Disk Ödülleri’nde kazandıkları “En İyi 5 Yeni Sanatçı” ve “En İyi Sanatçı” ödüllerini de içeren bir çok dikkate değer ödül kazandı. Mayıs ayının sonlarına doğru grup MTV Video Müzik Ödülleri Japonya 2010′da “En İyi Pop Video” ve “En İyi Artist” ödüllerinin de sahibi oldu. 25 Ağustos 2012′da son Japonca single, ” Beautiful Hangover”ı yayınladılar.

2011: Tonight ve MTV EMA

Yaklaşık iki yıl aradan sonra BIGBANG, 2011 Big Show konseri ile Güney Kore’ye tam bir grup olarak geri döndü. Ayrıca tanıtımlarına başladıkları Tonight, birçok Kore müzik listelerinde zirveye yerleşti. US iTunes’ta İlk 10‘a girebilen ilk K-pop albümü ve İlk 100‘de olup, İngilizce olmayan tek albümdür. Albüm, Cyworld’de 10,000 kopya ön-satış yaptı ve bu 2008deki TVXQ’nun 6,500 kopya ön-satış rekorunu kırdı. Bu rekorları kırmanın yanında, BIGBANG, parçanın yayınlanmasının kısa bir süre ardından gerçek zamanlı müzik listelerinde (Soribada, Melon, Dosirak, Bugs ve Cyworld) tam bir vuruş(all-kill) başardı. Asiae’den Choi Haziran’un; grubun müziğindeki yeni yönü, iki yıllık araya rağmen, grubun “stil ve müzik anlayışının derinleştiği” övgüsü ile parça için genel tepkiler olumlu olmuştur. Albümün yayınlanmasından yedi gün sonra, Big Bang’in çoktan 7 milyar ₩ (6.2 milyon $) kazandığı bildirildi. Bir hafta içinde 100,000 albüm satıldı. Albümün yanında, aynı adlı parçası da Gaon Listelerinde ilk sıralarda yer aldı.

Tonight’ın tanıtımları bittikten sonra, Big Bang iki yeni parça: Love Song ve Stupid Liar ile özel versiyon bir albüm yayınladı. Love Song‘ın müzik videosu YouTube’da sadece iki gün içerisinde 2 milyon izlendi. Aynı yılın mayıs ayında grup Love & Hope Turu‘na çıktı.

Big Bang, Asya-Pasifik kısmını temsilen, 2011 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “Dünya çapında En İyi Sanatçı” ödülünü 58 milyondan fazla oyla kazandı. Beş üye de ödülü almak için ödül törenindeydi. Bunu daha da anlamlı kılan ise, Daesung ve G-Dragon’ın da üyelerle birlikte olaylardan(Daesung’un araba kazası ve G-Dragon’ın marihuana skandalı ile itham edilmesi) sonra ilk kez seyirci karşısında olmalarıydı.

29 Kasımda grup, Mnet Asya Müzik Ödülleri’nde “En İyi Müzik Video” ödülünü Love Song müzik videosu ile kazandı.
YG Entertainment 15. yıldönümünü, Daesung’un da kazadan sonra ilk kez sahne aldığı 2011 YG Family(Ailesi) Konser Turu‘nu 3 Aralıkta konserlere Seul’de başlayarak kutladı.
Big Bang 3. albümü The Best of Big Bang‘i 14 Aralıkta yayınladı. Grubun o ana kadar bütün hit şarkılarının Japoncasını içeren albüm, ilk gününde Oricon Daily listesini alt üst etti, ilk haftasında 14,000den fazla satarak grubun kalıcı popülerliği bir kez daha kanıtlandı.

Big Bang’in 2011de sadece yarıyılda aktif olmasına rağmen kazancının 88 milyar ₩ (77.5 milyon USD$) olduğu bildirildi. Kazançlarına SBS’nin Big Bang Show’u, grubun kendi 2011 Big Show Konseri ve Japonya’daki Love & Hope Turu dahil.

2012-2013: Alive ve İlk dünya turu

20 Ocak 2012de başlayarak YG Ent, Big Bang’in 5. mini-albümü için ipuçları yayınlamaya başladı. 29 Şubatta yayımlanan albüm için iki haftada 260,000 ön-satış gerçekleşti. Ana şarkı Blue, albümden bir hafta önce yayınlandı ve bütün büyük müzik listelerinde ilk sıraya yerleşti. Big Bang, Billboard Kpop’s Hot‘ta İlk 10′da 5 şarkısıyla yerini aldı ve Billboard İlk 200‘de ise 150. olabilen ilk Koreli sanatçı ve Korece albüm oldu. Popüleriterlikleri onları Billboard Social 50‘de 24. yaptı. Big Bang, büyük çaplı sitelerde de tanındı: Time dergisi sitesinde belirtilirken, Grammy Ödülleri anasayfasında ise fotoğrafları gösterildi.

Albüm ile birlikte grubun yıllık konserleri 2012 Big Show, 2-4 Martta Seul Olimpik Pask Stadyum’unda 40,000 fanla birlikte gerçekleşti. Bu konserle birlikte grup, ilk dünya turu, 2012 Big Bang Alive Galaxy Turu‘na başladı. Live Nation partnerliği ile grup, 13 ülkede 21 şehirde konser verdi. Konserleri, MTV World Stage aracılığıyla 160 ülkede yayına girdi.

6 Mart 2012de, Fantastic Baby müzik videosu YouTube’da yayınlandı. Bu şarkı şu anda YouTube istatistiklerine göre 86.816.321 izlenme sayısı ile grubun en popüler şarkısı .
Alive albümünün Japonca versiyonu 2 yeni şarkıyla beraber 28 Martta yayınlandı. İlk ayında 100,000den fazla sattı ve RIAJ tarafından altın onayı aldı. Japonya tanıtımları 2012 Bahar Festivalinde başladı. Ünlü Amerikan ve Japon hip-hop sanatçılarının katıldığı festivale, 2NE1 ile birlikte, katılan ilk Koreli sanatçılar oldular.

Geri-dönüşlerinin üstün başarısını takiben, Big Bang, Still Alive adlı özel versiyon bir albüm yayınladı. 3 Haziranda yayınlanan albüm, 4 yeni parçaya sahip ve Monster gibi ana şarkı Alive albümünün Japonca versiyonunda ek iki şarkının Korece versiyonlarıdır. Albüm dünyaca tanınmalarına daha da destekledi, Billboard Social 50‘de 11. oldu.

Yılın ikinci yarısında dünya turuna odaklanan grup, konserleri 25-26-27 Ocak 2013te, Seul’de 3 gece boyunca süren performanslarıyla bitirdi.

30 Kasım 2012de, Big Bang, 14. Mnet Asya Müzik Ödülleri’nde “En İyi Erkek Grup”, “Yılın Sanatçısı” ve G-Dragon “En İyi Solo Erkek” ödüllerini kazandı.

2013-: Solo Aktiviteler

Seungri’nin ikinci solo albümü Let’s Talk About Love dijital olarak 19 Ağustosta, marketlerde ise 21 Ağustos 2013te çıktı. Tanıtımları Güney Kore’de eylül sonuna kadar sürdü. 9 Ekimde albümün Japonca versiyonu yeni bir şarkıyla 空に描く思い(The Feelings Painted in the Sky) çıktı. Bu şarkı Japon Drama Drama Yubikoi kimi ni Okuru message‘da kullanılacak.
G-Dragon, ikinci albümü Coup D’Etat 2 Eylülde yayınlandı ve kasım ayının başında TV tanıtımları bitti.

T.O.P’nin filmi, The Commitment, 6 Kasımda yayımlanacak.

TaeYang ve T.O.P’nin de solo albümlerinin yayınlanması planlanırken, grubun yıl sonunda bir single çıkartması bekleniyor.

 

 

Üye profilleri için resimlere tıklayın:

 

Çeviriler kesinlikle sadece ve sadece BIGBANG TURKEY’e aittir. Lütfen izinsiz alıntı yapmayın.

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Vimeo